Pomimo tego, że zazdrość to zupełnie naturalne uczucie, chorobliwa zazdrość, zamiast cementować relację, powoduje, że oddalacie się od siebie. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to związek jednopłciowy,
czy dwupłciowy, bowiem schematy zachowań zawsze pozostają takie same. Jakie są więc sposoby na zazdrość? Przekonaj się, jak radzić sobie z negatywnymi odczuciami, które źle wpływają na psychikę obu stron.

Wskazówki, jak radzić sobie z zazdrością – popracuj nad własną samooceną

Jakie sposoby na zazdrość są najbardziej skuteczne? Przede wszystkim – obiektywna ocena własnych emocji i działań. Zastanów się, z czego wynikają uczucia oraz obawy, których doświadczasz. Czy partner lub partnerka dali Ci powód do obaw? A może w ostatnich latach coś wpłynęło na Twoją samoocenę, np. utrata dużej ilości kilogramów lub ich przybranie, nagła choroba, pogorszenie kondycji, problemy w pracy. Często wskazówki jak radzić sobie z zazdrością zaczynają się właśnie od tej porady: zacznij walkę z kompleksami i popracuj nad samooceną. Warto także pamiętać, że nasze poczucie własnej wartości jest zależne nie tylko od „braku kompleksów”, ale od sumy naszych doświadczeń życiowych, osobowości i wielu innych czynników.

Poznaj przyczyny zazdrości – jak zwalczyć lęk przed porzuceniem?

Osoby, które zostały w przeszłości skrzywdzone, np. zostały zdradzone przez partnera/partnerkę lub też po prostu obserwowały podobne zachowania w swojej rodzinie, mogą nie radzić sobie z zazdrością, wynikającą z lęku przed porzuceniem. Może on być związany w reprezentowaniem lękowego stylu przywiązania. Tego typu problemy wymagają jednak skonfrontowania się ze swoimi problemami, np. podczas rozmowy z psychologiem lub terapeutą. 

Rozmawiaj z partnerem o swoich emocjach, również zazdrości

Jak zwalczyć zazdrość? Czasami wystarczy… po prostu rozmawiać ze sobą. Być może Twój partner lub partnerka nie wiedzą, że niektóre ich zachowania sprawiają Ci przykrość oraz powodują psychiczny dyskomfort. Również i Ty mogłaś lub mogłeś nie wiedzieć, że pewne działania bliskiej osoby będą powodować zazdrość. Każdy relacja jest przecież inna, dlatego nie warto ukrywać w sobie emocji, które będą narastać, powodując stres.

Uświadom sobie, jak zazdrość wpływa na Twoją relację

Zazdrość (ta nieadekwatna) ma niestety również niszczycielską siłę, która zwłaszcza w chorobliwej wersji może po dłuższym czasie stać się mocno uciążliwa dla partnera lub partnerki – zwłaszcza, jeśli niczego przed Tobą nie ukrywają. Pamiętaj, że nagromadzone trudne emocje w końcu znajdą ujście po obu stronach, co może się skończyć rozstaniem lub rozwodem. Jednak nie zawsze zazdrość jest chorobliwa i nie zawsze trzeba z nią walczyć. Czasem to po prostu naturalny sygnał, że nam na kimś zależy i bodziec do tego by zadbać o swoje granice.

Jaka jest granica pomiędzy patologiczną zazdrością a zazdrością adekwatną?

Nieustannie szukasz dowodów na to, że partner/partnerka Cię zdradza? Sprawdzasz historię konta bankowego, sms-y, telefony i maile? A może kiedy spojrzy na kogoś innego, urządzasz mu/jej karczemną awanturę? Chorobliwa zazdrość to ani zabawa, ani żart, szkody psychiczne mogą być bowiem ogromne zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Jeśli chodzi o wskazówki, jak radzić sobie z tego typu stanami emocjonalnymi, na pewno warto zastanowić się nad tym, czy nie jesteś emocjonalnie uzależniony/uzależniona od partnera i emocji, co powoduje tak silne reakcje.

Sposoby na zazdrość – daj partnerowi lub partnerce kredyt zaufania

Z pewnością słyszałeś lub słyszałaś o samospełniającej się przepowiedni. Jeśli zazdrość z Twojej strony ma znamiona chorobliwej, Twoje działania mogą ukierunkować zachowanie partnera/partnerki, aż rzeczywiście dojdzie do tego, czego się obawiasz. Być może nie jest to sposób na zazdrość, ale powtarzanie “I tak mnie zdradzisz” czy “Wolałbyś/wolałabyś kogoś innego” na pewno nie jest pomocne. Pamiętaj więc o kredycie zaufania w związku – nikt przecież nie chce, aby spodziewano się po nim samych najgorszych rzeczy.

Potrzeba ciągłego kontrolowania – jak zwalczyć?

Ciągłe telefony z Twojej strony, szantażowanie, a nawet przemoc ekonomiczna? Zazdrość nie powinna czynić z Ciebie oprawcy. Przemoc nie ma płci, zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą być jej sprawcami, jak i ofiarami. Ciągła potrzeba kontroli partnera lub partnerki może być objawem zaburzeń osobowości lub zaburzeń lękowych oraz jest wskazaniem do psychoterapii. W takim procesie można się dowiedzieć jak „zwalczyć” tę uciążliwą presję kontroli oraz przepracować swoje emocje.

Wskazówki jak radzić sobie z zazdrością – zadbajcie o obopólne zadowolenie w sypialni

Sposoby na zazdrość, w nie tak skrajnych przypadkach, jak wyżej, mogą też dotyczyć po prostu zadbania o Waszą relację. Jeśli w związku występują problemy w sypialni, warto się zastanowić, czy zaczęły się one przed Twoimi podejrzeniami o zdradę, czy też po nich? A może partner/partnerka wcześniej wielokrotnie mówili, że, na przykład, mocno stresują się teraz pracą? Z pewnością warto wziąć pod uwagę emocje drugiej osoby, zamiast pozwalać na to, by nie mająca podstaw zazdrość niszczyła relację z bliskim.

Nie ograniczaj kontaktów partnera lub partnerki

Ograniczenie kontaktów partnera/partnerki z rodziną oraz znajomymi obu płci to kolejny przejaw niepewności w związku. Takie zachowanie ma na celu stanie się jedyną ważną osobą dla partnera, jest to jednak działanie, które nie zaspokoi niepokoju relacyjnego. Jeśli czujesz, że przez zazdrość nie możesz zaufać drugiej osobie, aby mogła ona wyjść gdzieś bez Ciebie, po raz kolejny udzielimy wskazówki, jak radzić sobie z emocjami i problemami. Przede wszystkim należy zacząć od siebie, ponieważ to Twoje wątpliwości oraz negatywne zachowania mogą sprawiać najwięcej cierpienia zarówno Tobie, jak i osobie z którą jesteś w relacji.

Terapia zazdrości

Jak zwalczyć patologiczną zazdrość? Odpowiedzią może być psychoterapia. Być może terapia potrzebna będzie Tobie, a być może warto zastanowić się nad terapią dla par, jeśli zazdrość w związku wynika z wcześniejszej zdrady partnera/partnerki. Nawet jeśli efektem spotkań ze specjalistą będzie finalne rozstanie, zawsze warto dokonać tego w “kontrolowanych” warunkach, gdzie każda ze stron będzie mogła przedstawić swoją perspektywę oraz podzielić się swoimi uczuciami. Jeśli martwi Cię Twoje zachowanie lub zachowanie partnera/partnerki, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa. Nieprzepracowane sprawy oraz traumy mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i o ile nie usprawiedliwia to krzywdzenia bliskiej osoby, psychoterapia z pewnością pomoże Ci lub jemu/jej stworzyć zdrowszy związek w przyszłości – niezależnie od tego, czy pozostaniecie razem. W naszym Centrum Psychoterapii pracują psychoterapeutki i psychoterapeuci, którzy zajmują się terapią indywidualną oraz par i nie jest im obca tematyka zazdrości.