20a

Zaburzenia odżywiania. Jak leczyć zaburzenia odżywiania. Poznaj rodzaje, objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Myśląc o zaburzeniach odżywiania, wiele osób z pewnością od razu pomyśli o anoreksji oraz bulimii. Wbrew pozorom, nie tylko te dwie jednostki chorobowe zaliczają się do tego typu problemów psychicznych. Jak jednak dochodzi do tego, że dana osoba zaczyna cierpieć na zaburzenie odżywiania? Jak zwykle, geneza jest o wiele bardziej skomplikowana, niż tylko chęć schudnięcia. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
19a

Osobowość borderline – czym jest, charakterystyka, objawy

Mówiąc o osobowości borderline, warto zacząć od tego, czym ona nie jest – a nie jest bowiem chorobą. Są to natomiast zaburzenia osobowości, bardzo mocno i negatywnie oddziałujące na osoby, u których się ono rozwinęło. Niestety, w przypadku BPD, największą trudnością jest nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji, przy jednoczesnym – ciągłym – lęku przed odrzuceniem. Jak rozpoznać te zaburzenia?

Czytaj więcej
18a

Fobia społeczna – jak się nie bać występów publicznych?

Może się wydawać, że problemy z umówieniem się do lekarza przez telefon, to tylko żarty, powtarzane przez Millenialsów. Co jednak, jeśli to Twoja rzeczywistość? Co, jeśli kontakty z ludźmi – znajomymi i nie – powodują stres, przerażenie, drżenie głosu? Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, które jak najbardziej łączy się z lękiem przed wystąpieniami, jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej
17a

Żałoba – jakie są etapy i jak długo trwa? Jak się z nią uporać?

Śmierć, niestety, prędzej czy później w jakiś sposób dotyka każdego z nas. Umierają dziadkowie, rodzice, przyjaciele i życiowi partnerzy. Niektórzy doświadczają też utraty dziecka. Co dalej? Pozostaje żałoba, etap trudny i bolesny, jednak przejście przez ten proces jest konieczny. Nie chodzi bowiem o to, aby zapomnieć o zmarłym, ale aby ponownie odnaleźć wewnętrzny spokój oraz akceptację.

Czytaj więcej
16a

Ataki złości u dziecka. Jak pomóc dzieciom wyrażać złość i jak na nią reagować?

Dzieci poznają świat – warto stwierdzić ten oczywisty fakt, aby przypomnieć każdemu, że okres dzieciństwa służy nauce, między innymi zdrowego radzenia sobie z gniewem, zmęczeniem, strachem i rozładowywania emocji. Napady złości u dzieci wbrew pozorom to nie tylko koszmar rodziców, u których często pierwszym odruchem jest irytacja, ale istotny element dorastania i kształtowania osobowości.

Czytaj więcej
15a

Smutno mi – czy to już depresja? Objawy i leczenie depresji

Depresja to choroba, o której w ostatnich latach słyszy się coraz więcej. Niestety, nie wynika to jedynie z faktu, że nasze społeczeństwo stało się bardziej świadome w kwestiach związanych z psychologią – epizody depresyjne, a także zaburzenia depresyjne zdiagnozowano w Polsce aż u 4 milionów osób (według statystyk z 2021 roku). Jak rozpoznać depresję i odróżnić ją od smutku czy chandry?

Czytaj więcej
14a

Zazdrość w związku o partnera? Jak sobie z nią radzić – 10 skutecznych porad

Pomimo tego, że zazdrość to zupełnie naturalne uczucie, chorobliwa zazdrość, zamiast cementować relację, powoduje, że oddalacie się od siebie. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to związek jednopłciowy, czy dwupłciowy, bowiem schematy zachowań zawsze pozostają takie same. Jakie są więc sposoby na zazdrość? Przekonaj się, jak radzić sobie z negatywnymi odczuciami, które źle wpływają na psychikę obu stron.

Czytaj więcej
13a

Terapia behawioralno-poznawcza – na czym polega i dla kogo jest?

Terapia behawioralno-poznawcza to jeden z najpopularniejszych nurtów, w którym pracują psychoterapeuci. Nie bez powodu CBT cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów, pacjentów oraz specjalistów – w licznych badaniach naukowych udowodniono, że jest to podejście bardzo skuteczne, sprawdzające się w leczeniu różnych problemów oraz zaburzeń. Na czym polega i dla kogo polecana jest psychoterapia CBT?

Czytaj więcej
  • 1
  • 2