Kiedy i do kogo pójść? To pytanie zadaje sobie wiele osób, może się bowiem wydawać, że zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta (nie wspominając o psychiatrze!), zajmują się tym samym – w końcu finalnie chodzi o zdrowie psychiczne. Różnice pomiędzy tymi dwiema profesjami są jednak istotne, bowiem nie każdy psycholog będzie mógł prowadzić terapię, a nie każdy psychoterapeuta jest jednocześnie psychologiem. 

Czym zajmuje się psycholog i jakie ma uprawnienia?

Psycholog to osoba, która uzyskała dyplom magistra psychologii, kończąc studia na polskiej uczelni. Możliwe jest również wykonywanie tego zawodu mając wykształcenie zagraniczne, jeśli jest ono równorzędne w stosunku do naszego systemu edukacji. Psycholog zajmuje się diagnozowaniem problemów, a podstawowym narzędziem, które do tego celu wykorzystuje, jest wywiad w formie rozmowy. Odwiedzając gabinet tego specjalisty możesz również spodziewać się testów psychologicznych, oceny procesów poznawczych oraz dyspozycji psychicznych. Jeśli nie wiesz, kiedy i do kogo pójść, psycholog na pewno będzie dobrym wyborem. Wspólnie ustalicie dalszy plan, a także otrzymasz informację, gdzie dalej powinieneś lub powinnaś szukać pomocy: u psychiatry czy u psychoterapeuty. Na pewno warto też wiedzieć, że do psychologa możesz udać się zawsze wtedy, kiedy jesteś w kryzysie, zwłaszcza w przypadku, kiedy doświadczyłeś/doświadczyłaś:

 • śmierci bliskiej osoby,
 • poważnej choroby własnej lub bliskiej osoby,
 • doznania wypadku,
 • rozpadu związku,
 • myśli samobójczych lub prób samobójczych,
 • doświadczenia przemocy lub bycia jego sprawcą,
 • wystąpienia bardzo silnego stresu,
 • utraty pracy.

Ostatnią istotną informacją o zawodzie psychologa jest to, że nie może on zlecać leczenia farmakologicznego, natomiast może być psychoterapeutą – jeśli po skończeniu studiów dana osoba zdecydowała się na uzyskanie dodatkowego wykształcenia w zakresie psychoterapii. Jeśli psycholog uzna, że w danej sytuacji korzystna będzie konsultacja u psychiatry, może odesłać na nią pacjenta. 

W przypadku naszego centrum gwarantujemy, że zatrudnieni u nas psycholodzy to doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, pozostający pod stałą superwizją.

Czy psychoterapeuta jest lekarzem? Regulacje dotyczące zawodu 

Psychoterapeuta to specjalista, który pomaga w przepracowaniu przeróżnych problemów oraz trudności, mających negatywny wpływ na codzienne życie. Wbrew pozorom, tego typu zaburzenia powodują nie tylko dyskomfort psychiczny, ale także dają objawy psychiczne i somatyczne. Tak jak psycholog może pracować w konkretnej specjalizacji (np. psycholog dziecięcy, psycholog kliniczny, etc.), tak psychoterapeuta zawsze pracuje w pewnym nurcie. Wśród najpopularniejszych metod można wymienić psychodynamiczną, humanistyczną, poznawczo-behawioralną, a także psychoterapię Gestalt. Ile trwa terapia? Cóż, zależy to tak naprawdę od Ciebie – specjalista może zaproponować Ci indywidualną terapię krótko lub długoterminową, terapię grupową, terapię rodzinną, a po zakończeniu regularnych spotkań stosuje się również terapię podtrzymującą (do 15 sesji w ciągu roku). Psychoterapeuta, aby móc wykonywać swój zawód, musi ukończyć czteroletnią szkołę, odbyć praktykę i terapię własną oraz uzyskać certyfikat psychoterapeuty, wystawiony przez jedną z poniższych organizacji:

 • Polskie Towarzystwo Psychiatryczne,
 • Polskie Towarzystwo Psychologiczne,
 • Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej,
 • Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne,
 • Polskie Towarzystwo Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej,
 • stowarzyszenia skupione w Polskiej Radzie Psychoterapii.

Wykonywanie zawodu przez psychoterapeutę jest możliwe również w trakcie 4-letniego całościowego szkolenia z psychoterapii przeprowadzonego w szkole rekomendowanej przez wyżej wymienione organizacje. Zwykle dzieje się tak po 2 roku szkolenia lub wcześniej, o ile superwizor lub jednostka szkoląca wyrażą na to zgodę.

Decydując się na wizytę u psychoterapeuty, upewnij się, że ma on wykształcenie wyższe, przykładowo z zakresu psychologii, socjologii lub medycyny. Drugą istotną kwestią jest oczywiście nurt, w którym prowadzi on spotkania – na naszym blogu znajdziesz m.in. artykuł dotyczący terapii behawioralno-poznawczej. W razie wątpliwości psycholog z pewnością poleci Ci odpowiedniego specjalistę.

Jakie różnice można wskazać pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą? 

Jakie różnice występują pomiędzy psychoterapią a psychologią? Otóż, psychoterapeuta to specjalista, który zajmuje się procesem leczniczym, podczas gdy psycholog zapewnia poradnictwo psychologiczne, diagnozę oraz różne formy pomocowe, począwszy od interwencji kryzysowych, aż po trening umiejętności społecznych i pracę z dziećmi, mającymi zaburzenia rozwojowe. Kolejną różnicą są również wspomniane już nurty terapeutyczne, bowiem każdy psycholog, mający uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, będzie oferował inne podejście do procesu leczenia. Jeśli nurt, w którym pracuje ten specjalista, nie będzie odpowiedni dla Ciebie, może on po prostu zasygnalizować, której metody warto spróbować i do jakiego psychoterapeuty się udać.  

Podobieństwa pomiędzy psychoterapeutą a psychologiem – kiedy i do kogo pójść?

Jakie podobieństwa można wymienić pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą? Obie te profesje zajmują się ochroną zdrowia, ale tylko psychiatra jest lekarzem medycyny. Oczywiście nie umniejsza to w żadnym wypadku wiedzy oraz doświadczenia pozostałych specjalistów z branży mental health. Do podobieństw można też zaliczyć fakt, że u psychologa oraz psychoterapeuty nie otrzymasz recepty na leki. O ile odpowiednie leczenie farmakologiczne jest bardzo istotne, nie rozwiązuje ono wszystkich problemów, które mają swoje korzenie w psychice. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, kiedy i do kogo pójść. Jeśli czujesz, że Twój stan psychiczny się pogorszył, czujesz, że z Tobą lub Twoim dzieckiem dzieje się coś złego, chciałbyś/chciałabyś poznać diagnozę – psycholog będzie bardzo dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że diagnostyka może wymagać więcej niż jednej wizyty. Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć istotę Twoich problemów, a także będzie Cię wspierał podczas wychodzenia ze szkodliwych schematów.

W naszym sklepie dostępny jest darmowy ebook, w którym szczegółowo opisujemy różnice pomiędzy poszczególnymi zawodami. Jest to kompleksowy przewodnik ułatwiający wybór odpowiedniej dla siebie terapii.