Martwisz się, że w Twoim związku pożądanie praktycznie nie istnieje? Wbrew pozorom, spadek libido jest zupełnie normalny, jednak tego typu sytuacje z pewnością sprawiają, że jedna lub obie strony zaczynają się stresować przyczynami tego stanu. Może to zdrada, może mnie nie kocha, a może… Irracjonalne lęki i obawy nie pomagają. Jak więc zadbać o długoletni związek oraz potrzeby seksualne obu osób? 

Czym jest i od czego zależy wzajemne pożądanie?

Nigdy nie jest za późno na rozwój seksualny, a już zwłaszcza na wytłumaczenie tego, czym jest pożądanie. Odpowiednią nomenklaturą będzie oczywiście pojęcie “libido”, które wprowadził słynny Zygmunt Freud. Według niego, libido to forma energii, za pomocą której popędy życia spełniają swoje funkcje, natomiast tę koncepcję rozszerzył Carl Gustav Jung – dla niego libido było energią psychiczną w ogóle. Obecnie wystarczy natomiast powiedzieć, że jest to zainteresowanie czynnościami seksualnymi lub angażowanie się w nie. Pożądanie, jak to zwykle w przypadku naszych organizmów, nie jest stałą wartością. Właściwie ciężko mówić tutaj o jakichkolwiek wartościach, bowiem nie ma żadnych norm w tej kwestii. Na poziom libido ma bowiem wpływ ogromna ilość czynników, począwszy od hormonów, aż po aspekty psychologiczne i społeczne. W skrajnych przypadkach wyróżnia się jednak zespół obniżonego popędu seksualnego (oziębłość seksualną) oraz hiperlibidemię (nimfomania, satyryzm).

Rozwój seksualny – jakie czynniki mają wpływ na pożądanie lub jego brak?

O ile seks w popkulturze nie jest niczym dziwnym, tak wahania pożądania nigdy nie są pokazywane jako coś normalnego, będącego częścią życia. Długoletni związek, w którym stosunki są rzadkością, jest zawsze prezentowany jako potrzebujący pomocy. Oczywiście, jeśli brak libido u obu stron wynika z innych problemów w związku, takich jak ciągłe kłótnie, niemożliwość porozumienia się lub po prostu dopadła was stabilizacja, zawsze warto skorzystać z terapii dla par, aby przepracować pewne tematy. Warto też pamiętać, wahania pożądania zdarzają się nie tylko ze względu na to, że w związku się nie układa. Wpływ mogą mieć inne choroby (zarówno fizyczne, jak i psychiczne, np. depresja), stres, życie w biegu, dieta, ilość snu, aktywność lub jej brak, problemy w pracy, etc. Również zmiany w wyglądzie mogą powodować wahania pożądania – tycie oraz chudnięcie, kiedy nie wynikają one z naszych planów, mogą sprawić, że będziemy się czuli skrępowani nagością.

Dlaczego wahania pożądania są zupełnie normalne?

Długoletni związek niekoniecznie dotyczy oczywiście tylko osób po czterdziestce. Wiele par wiąże się ze sobą dość wcześnie, np. w liceum lub na studiach. W przypadku seniorów libido naturalnie się obniża, jednak dbając o stan zdrowia oraz aktywność fizyczną nie ma powodów, aby pożądanie się nie pojawiało. Na młodsze osoby wpływ na pewno będzie miał styl życia – pojawienie się dziecka, praca w różnych godzinach, domowe obowiązki… Proza codzienności dopada każdego i ciężko wymagać od partnera lub partnerki, aby odczuwali popęd seksualny w tym samym momencie, co Ty. Kiedy stabilizuje się relacja, również pożądanie zmienia swoją intensywność. Czasami będzie wyższa, czasami żadne z was nie będzie miało ochoty nawet myśleć o seksie, a w niektórych przypadkach jedno po prostu odmówi. Nie warto się obrażać, a żądanie stosunków to tzw. red flag. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć związku z toksycznym partnerem lub partnerką. 

Dlaczego wahania pożądania nie zdarzają się na początku związku? Czyli jak działa chemia miłości

Długoletni związek zdecydowanie nigdy nie będzie taki sam jak początek znajomości. Poznawanie się nawzajem, ciągła ochota do erotycznych przeżyć, gwałtowne uczucia – czy czujesz te motylki w brzuchu? Wbrew pozorom jednak seks na późniejszych etapach wcale nie jest gorszy, może być wręcz lepszy, ze względu na to, że lepiej się znacie i wiecie, co lubicie. Jak jednak zadbać o rozwój seksualny w związku? Przede wszystkim wam obojgu musi zależeć na tym, aby intymna relacja trwała. Nawet jeśli nie macie głowy do spontanicznych zbliżeń, warto zaplanować, kiedy i jak często spędzacie wspólnie czas. Może się wydawać, że to prosta droga do tego, aby pożądanie wygasło szybciej, ale przecież nie chodzi o to, aby traktować to jako obowiązek, a okazję do miłego spędzenia czasu. Kolejna ważna sprawa to dbałość o komunikację oraz głośne wyrażanie własnych potrzeb. Jeśli kręci Cię coś, co dla Twojego partnera lub partnerki jest kompletnie nieseksowne, warto wypracować kompromis, odkryć, co po tylu latach będzie Wam sprawiało przyjemność. Nowe pozycje, zabawki erotyczne, masaże, a może po prostu odgrywanie seksualnych fantazji? Brzmi jak plan!

Związek długoletni – czy da się utrzymać pożądanie pomiędzy partnerami?

Oczywiście, że w związku długoletnim da się utrzymać pożądanie. Najważniejszą kwestią jest tutaj po prostu zadbanie o to, aby po obu stronach było zainteresowanie tym tematem. Oczywiście, istotny będzie tutaj m.in. poziom zaangażowania w relację. Jeśli jedna ze stron pozostaje obojętna lub zupełnie olewa potrzeby partnera lub partnerki, jest to jednocześnie dobry i zły moment dla związku. Dobry, bo po pomoc można zgłosić się na terapię dla par, a zły, bo rozmowa o pożądaniu raczej nie będzie efektywna, kiedy problem leży głębiej. Warto też pamiętać o tym, że wahania pożądania oraz brak kompatybilności to sprawy, nad którymi można razem pracować, a wspólnie osiągnięte efekty z pewnością będą cieszyć podwójnie. Jeśli jednak czujesz, że problem Twojego libido sięga głębiej, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja psychologiczna lub terapia indywidualna. Nigdy bowiem nie jest za późno, aby dowiedzieć się więcej o sobie, swoich potrzebach oraz seksualności, dlatego też zapraszamy do odwiedzin naszego centrum terapeutycznego.